7/10
 Kontakt
Ján Čech
  Skrabské 86
  09433   Vyšný Žipov, Skrabské
  tel: +421 908 322071
 

QR code
 ON LINE OVZDUŠIE EURÓPA
 ON LINE OVZDUŠIE SLOENSKO


 MODUL NA KOMUNIKÁCIU
Saneprofit:  Priatelia, po dlhom čase som aktivoval tento modul. Tu mi môžete dávať otázky na ktoré vám odpoviem hneď ako to bude možné.
cechsanecentru:  Števo, vysielanie pokusne išlo, ale iba bez zvuku, bohužiaľ, kvoli mojej nepozornosti mi stopli účet na jednom streaming programe a náhradné riešenie som robil len za pochodu .... sorry možno si aspoň trochu videl tvoje deti , Betka bola dobrá ...
STEVO:  cau Janci.. pojde to live MSR?
cechsanecentru:  Ako som Vám sľúbil, znova som aktivoval modul na komunikáciu. Prosím pridávajte tu Vaše návrhy, postrehy, alebo komentáre. Budem nesmierne rád ak sa mi podarí s Vašou pomocou vylepšiť tieto stránky. ĎAKUJEM ! Ján ČECH
 1 / 25 
TOPlist">

Tatranská Lomnica rok 1980

  • Pridané: 18.09.2013   |   Autor: Ján Čech

   - SANE "80" -  pod týmto názvom vydal v januári 1980 sánkarský oddiel TJ Vysoké Tatry spravodaj, ktorý priam vošiel do dejín sánkarského športu na Slovensku, ale i vo vtedajšej ČSSR. Bol to dokument, ktorý bol aj tak trochu oslavou skutočnosti, že sánkari majú svoj dôstojný "stánok", na ktorí aj boli patrične hrdí. Jednotlivé články dokumentujú históriu sánkovania vo Vysokých Tatrách, približujú krátke profily športovcov, ktorí boli oporou sánkarského oddielu TJ Vysoké Tatry v roku 1980 a tiež organizátorov a pomocníkov v minulosti i prítomnosti. Keď som v októbri 1980 prišiel na sánkarskú dráhu, ako nový pracovník, bol som mierne prekvapený akú veľkú popularitu má sánkovanie v Tatrách, hlavne kvôli originálnej drevenej dráhe. No o tom som už viac krát písal, preto teraz chcem venovať viac pozornosti ľuďom, ktorí okolo sánkovania v tých časoch robili, niektorí robia doteraz a tiež pretekárom, členom sánkarského oddielu TJ VT. O konkrétnych menách sa dočítate priamo na stránkach tohoto spravodaja /pokiaľ to dovolí kvalita preskenovaných dokumentov/, musím však spomenúť mená pretekárov, ktorí už bohužiaľ niesú medzi nami. Štefan Valos, bol veľkou nádejou slovenského i československého sánkovania, neskôr sa dva roky staral o sánkarskú dráhu ako správca a Peter Štefánik, tiež svojho času talentovaný sánkar, neskôr sa podielal na stavbe dráhy a trénerskej práci vo Vysokých Tatrách. No a z funkcionárov  nebudem spomínať mená, pretože veľmi mnoho z tých , ktorí sa podielali na športovom dianí vo Vysokých Tatrách už nežije. Pôvodne som iba chcel uviesť historický spravodaj, ale pri listovaní v ňom ma prepadla nostalgia za časmi, keď štátne orgány venovali športu väčšiu /v porovnaní s dneškom obrovskú/ pozornosť. Možno to bola len póza, ktorá chcela ukázať aký je socializmus úspešný, ale i táto "póza" prinášala športu určitý prospech. Dnes mám pocit, že je tu absencia ozajstného záujmu o šport, ktorý neprináša majetkový prospech. Alarmujúca je však hlavne absencia záujmu o šport, ktorá neskutočne postihla mládež. Pri čítaní riadkov o počte členov sánkarského oddielu TJ VT v roku 1980 mám čo robiť, aby som neprepadol zúfalstvu nad stavom, ktorý panuje dnes, možno vo všetkých "malých" športoch. Môj názor je , že neobstojí stále opakovaná fráza typu "dnešná doba je taká" alebo "dnešná mládež je taká", ale úprimne si priznať svoj podiel na tomto stave, veď tvorcovia "dnešnej doby" sme my a preto je načase zjednať nápravu. Moje návraty do minulosti niesú samoúčelné, chcem na príkladoch z histórie ukázať možné východisko z tejto neradostnej situácie. Ako sa hovorí, každý rozumný človek si váži históriu, lebo len na základe dôkladného poznania histórie sa vie vyvarovať chýb. A chýb sa už urobilo neúrekom, pokúsme sa ich napraviť. 
       V popise môjho webu je, že prináša informácie, zábavu a zameraný je hlavne na sánkarský šport. Toto všetko sa Vám pokúsim ponúknuť v nasledujúcich článkoch, reportážach a podobných útvaroch, akonáhle začne sánkarská sezóna. Zatiaľ sa usilujem o priblíženie minulosti a ešte niekoľko článkov pripravujem v tomto duchu. Najbližšie  dokument  "Osemdesiat rokov"  1909 - 1989 , ktorý súvisí z oslavami osedesiat rokov organizovaného sánkovania v Československu. Tak a teraz sľúbený spravodaj, preskenovaný celý obsah.
 Formulár
  • reagovať   |   80.94.55.***   |   18. september, 23:43Robert Kuchar
    Woow ... toto som este niekde v Helcmanovciach v sufllku videl ....

pridať komentár
 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.