7/10
 Kontakt
Ján Čech
  Skrabské 86
  09433   Vyšný Žipov, Skrabské
  tel: +421 908 322071
 

QR code
FB - STRÁNKY
Hyperpolarizačné
okuliare

Veľká päťka
 ON LINE OVZDUŠIE EURÓPA
 ON LINE OVZDUŠIE SLOENSKO


stiahnite si APP saneprofit TLW na google play
TOPlist">
NAVŠTÍVTE WEB STRÁNKU FIRMY Ján Čech - SANEPROFIT
 
Klikni na obrázok

Spomínajme spolu s Františkom Halířom

  • Pridané: 10.10.2013
 
    Sústredenie českých sánkarov na sánkarskom štartovacom trenažéri v Starom Smokovci, som využil na rozhovor s vedúcim výpravy Františkom Halířom. Prepis tohoto rozhovoru Vám teraz ponúkam. 


    Františka Halířa sánkarskej verejnosti v Čechách, no možno ani na Slovensku, nemusím predstavovať, iba ak tým neskôr narodeným pripomeniem, že s menom Franta Halíř, sa spája kus histórie sánkovania v bývalom Československu a neskôr v Čechách. Moje otázky budú preto smerovať hlavne do minulosti, ale samozrejme i pohľadu na dnešné dianie v sánkarskom športe.

Na úvod trochu obligátna otázka , ale predsa Ti ju položím, ako si sa dostal k sánkovaniu?

 No, aby som neklamal, bolo to na základnej škole v Mníšku pri Liberci, kde sme si sami v lese postavili akúsi prírodnú sánkarskú dráhu, myslím, že to bolo v roku 1964. Na škole pôsobil pán učiteľ Loukota, ktorý nás dal dokopy a začal s nami trénovať. Sám pán učiteľ sánkoval a neskôr založil sánkarský oddiel "Sokol Oldřichov". Vlastne to bol môj prvý kontakt so závodnými saniami a pán učiteľ Loukota bol môj prvý tréner.

Môžeš , len krátko, nazrieť do histórie a zaspomínať na sánkovanie v bývalom Československu a neskôr v Čechách ?

O veľkej tradícií sánkovania v Československu sa popísalo množstvo článkov a štúdií, ja len dodám, že v mojich spomienkach zostalo hlavne to množstvo sánkarských dráh na území bývalého Československa a široká základňa aktívnych sánkarov. Na majstrovstvách ČSSR 1968 v Tatranskej Lomnici nás štartovalo stopäťdesiat  pretekárov, neuveriteľné. K bývalej dráhe v Tatranskej Lomnici ma však viaže ešte veľa iných milých spomienok. Chodieval som tu ako pretekár, neskôr ako tréner a príhody, ktoré sme tu zažili, by určite vystačili aj na napísanie knihy. Je obrovská škoda, že sánkarká dráha takto zanikla, viem, prírode sa nedá rozkázať, ale mohla mať s touto dráhou trochu zľutovania. Pre slovenských sánkarov je to priam tragédia, veď to bola posledná sánkarská dráha na území Slovenska. My v Čechách sme dopadli o trošku lepšie, nám ostala jediná prevádzkyschopná dráha v Smržovke, no tá má svoje roky a nič na tomto svete netrvá večne a preto treba myslieť na budúcnosť.

Ako vidíš budúcnosť sánkovania , nielen v Čechách, ale i okolitých krajinách ?

V dnešnej dobe je ťažké predstaviť si budúcnosť sánkovania v Čechách, ale i u vás na Slovensku , bez možnosti trénovať na umelochladenej dráhe. Možnosti, ktoré nám poskytujú krajiny, ktoré takéto dráhy vlastnia, sú obmedzené a finančne veľmi náročné. Postaviť novú dráhu v Čechách alebo na Slovensku v dohľadnej dobe, nevidím ako celkom reálnu možnosť, takúto investiciu do športu si asi ani jedna z našich krajín, zatiaľ, nemôže dovoliť, preto si myslím, že pre nás je nesmierne dôležitá spolupráca krajín, ktoré nevlastnia umelechladenú dráhu. Ako príklad uvediem práve prebiehajúci výcvikový tábor na vašom trenažéri. Slovenskí sánkari boli u nás na Smržovke, my sme teraz tu, skrátka takáto spolupráca je asi v tejto chvíli východisko. 

Aké je Tvoje prianie, čo sa týka sánkovania a čo by si poprial českým i slovenským sánkarom ?

Mojím prianím je , aby sa zlepšil prístup súčasného reprezentačného družstva k príprave na ZOH 2014 v Soči a tak ako každý fanúšik športu a sánkovania , prajem českým, ale i slovenským sánkarom, tie najlepšie výsledky na olympiáde v Soči.

Že Franta Halíř je sánkar telom aj dušou, mi dokazoval každý deň po tréningu reprezentačného družstva. Urobiť päť kvalitných štartov pre neho nieje žiadny problém. Keď poviem že Franta je aktívny sánkar, myslím to doslova a do písmena.

Zhováral sa Ján Čech dňa 10.10.2013 na sánkarskom trenažéri v Starom Smokovci

 Formulár
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár
     
    Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.