7/10
 Kontakt
Ján Čech
  Skrabské 86
  09433   Vyšný Žipov, Skrabské
  tel: +421 908 322071
 

QR code
FB - STRÁNKY
Hyperpolarizačné
okuliare

Veľká päťka
 ON LINE OVZDUŠIE EURÓPA
 ON LINE OVZDUŠIE SLOENSKO


stiahnite si APP saneprofit TLW na google play
TOPlist">
NAVŠTÍVTE WEB STRÁNKU FIRMY Ján Čech - SANEPROFIT
 
Klikni na obrázok

Sánkovanie je nielen sánkovanie ...

  • Pridané: 06.01.2014
   Predstava, že sánkovanie je len o "sánkovaní sa" je celkom mylná. Kým sa sánkar môže postaviť na štart, musí stráviť pri úprave saní nekonečne veľa hodín, hodín práce, premýšľania a pretavenia svojich predstáv do konkrétneho výsledku. Neustále experimentovanie a skúšanie nových foriem úpravy sklzníc, stavby saní, posun ťažiska a mnoho mnoho ďalších úprav, jedine to dáva šancu, posunúť sa dopredu a priblížiť aspoň čiastočne k sánkarským veľmociam. Dostihnúť ich je totiž iba utópia, keď si predstavíme, že napríklad pre nemeckých sánkarov je "technologický sponzor automobilka BMW", ako môžeme čakať, že "pílnikom a šmirgľom" nahradíme vývojové a technologické strediská týchto kolosov... Vrátim sa však k slovenskej realite a hneď na začiatku musím povedať, že z môjho pohľadu, tréner slovenského družstva Ľubomír Mick urobil v tomto smere neskutočný kus dobrej práce. Jeho zanietenie pre všetko "nové", jeho hodiny strávené pri saniach /samozrejme prácou na nich/, jeho nebojácnosť pri realizácii experimentov, je hodná obdivu. Všetky tri slovenské dvojky jazdia na saniach, ktoré navrhol a postavil Ľubo vo svojej firme LuboLuge .

/ ak si chcete pozrieť jeho výrobky kliknite na logo/  

Ja osobne som pracoval skoro pätnásť rokov ako tréner pri juniorskom družstve a viac ako desať rokov s Dušanom Činčárom /dnes už legendárnym trénerom, bohužiaľ už nie je medzi nami/ ako jeho tréner - mechanik a preto viem o čom hovorím. Časy, keď "práca na saniach" znamenala leštiť a leštiť sú preč. Nechcem povedať, že sme nerobili nič iné, práve naopak, aj my sme sa snažili získavať nové poznatky, nové prípravky a technológie, no bolo to ťažké, veď kto z konkurencie vám dobrovoľne prezradí svoje "tajomstvá úspechu" ? Technológia v sánkovaní napreduje veľmi rýchlo a pre slovenské sánkovanie je dôležité to, že neostáva na mieste, ale dobrou prácou trénerov a nadšencov sánkarského športu sa posúva /možno pomalšie/ v rámci svojich možností ďalej. 
   Moje slová o technologickom a technickom posune v stavbe saní potvrdzuje i fakt, že "padajú" traťové rekordy na starších dráhach a niekedy aj pri nie celkom ideálnych poveternostných podmienkach /Lillehammer 2013/, alebo nie celkom čistých prejazdoch /teraz Koenigssee/.
   Na záver chcem zdôrazniť, že "sánkovanie" je aj tvrdá práca trénerov /nielen reprezentačných/ a na Slovensku ich máme len zopár, preto si vážme ich prácu !
P.S. V priloženej galérii sú slovenskí sánkari pri práci na saniach v Koenigssee


 
 Formulár
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár
     
    Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.