7/10
 Kontakt
Ján Čech
  Skrabské 86
  09433   Vyšný Žipov, Skrabské
  tel: +421 908 322071
 

QR code
FB - STRÁNKY
Hyperpolarizačné
okuliare

Veľká päťka
 ON LINE OVZDUŠIE EURÓPA
 ON LINE OVZDUŠIE SLOENSKO


stiahnite si APP saneprofit TLW na google play
TOPlist">
NAVŠTÍVTE WEB STRÁNKU FIRMY Ján Čech - SANEPROFIT
 
Klikni na obrázok

Rozhovor s Jozefom Petrulákom

  • Pridané: 11.01.2014

Na rekreačných svahoch sánkarského reprezentanta neobjavíme

ostatné / ďalšie športy
11.01.2014 13:38:00 
Čadca (lk) – Bude určite patriť medzi našich najmladších športovcov, ktorých vyšleme na olympiádu do Soči. Avšak nebude to jeho premiéra pod piatimi kruhmi. Jozef Petrulák (na snímke vľavo) bol totiž jeden z prvých športovcov, ktorý okúsil 1. zimné mládežnícke olympijské hry v Innsbrucku. Aj táto skúsenosť mu dopomohla, aby si za dva roky spolu s kolegom Zemaníkom vyjazdili olympijskú miestenku. 

Odjazdili ste v tejto sezóne už šesť svetových pohárov. Ste spokojný s predvedenými výkonmi? 
Naším cieľom bolo v prvej polovici jazdiť hlavne vyrovnane, aby sme si zabezpečili miestenku na olympiádu. Takže som spokojný, že sa nám to podarilo aj napriek tomu, že sme v seniorskej kategórii nováčikmi. 


Čo pre vás znamená miestenka na olympijské hry v Soči, ktorú ste si vybojovali v polovici decembra? 
Vždy som túžil súperiť s tými najlepšími športovcami z celého sveta a to sa mi splnilo práve v tomto najrýchlejšom ľadovom športe. Znamená to pre mňa hlavne splnenie sna, ktorý snívam od čias, keď som s týmto športom začal. 

Prezradíte vaše prvé pocity a reakcie s kolegom Zemaníkom na fakt, že vás už štart v olympijskom - sánkarskom koryte neminie? 
Popravde, postup na olympiádu je tou najlepšou odmenou za roky, ktoré sme tomuto športu venovali. Myslím, že najsilnejšie pocity v nás zarezonujú až keď to všetko naozaj odštartuje a my budeme kráčať so slovenským sprievodom na otváracom ceremoniáli. 

Aké sú vaše ciele ani nie mesiac pred štartom zimných olympijských hier v Rusku? 
Pred olympiádou nás čakajú ešte tri svetové poháre a majstrovstvá Európy, na ktorých chceme podať, ako som už spomínal, vyrovnané výkony. Olympijské hry sú určite vrcholom sezóny a preto sa usilujeme, aby vrchol našej formy bol práve tam. Ťažko však hovoriť o konkrétnych miestach. Pekné by však bolo umiestniť sa do najlepšej pätnástky. 

Ako sa dá vôbec robiť sánkovanie na Slovensku bez regulárnej trate? 
Pre profesionálneho sánkara zohráva počet tréningových jázd dôležitú rolu a bez regulárnej trate na Slovensku je preto len ťažko bojovať s tými najlepšími. My si ich môžeme dovoliť nanajvýš pár desiatok v zahraničí, no je to finančne nákladné. Naproti tomu konkurencia často vstupuje do sezóny zo stovkami tréningových jázd. Preto sa snažíme aspoň čiastočne nahradiť tréningy na dráhe tými v posilňovni a na štartovacom trenažéri. 

Prejavuje sa počet natrénovaných hodín na pretekoch? 
Pri štarte je dôležitý hlavne rozvoj svalovej hmoty a dynamiky, preto mu venujeme značnú časť prípravy pred sezónou. Koordinácia pohybov, rýchlosť reakcií a synchronizácia dvoch jazdcov, ktorá je v dvojsedadlových saniach určite veľmi dôležitá, sa dá natrénovať najlepšie pri samotných prejazdoch na trati. Tento šport si vyžaduje mnoho hodín tréningu a preto má na výsledok určite veľký vplyv. 

Kde najčastejšie trénujete a kde sa cítite najlepšie? 
Najčastejšie trénujeme na štartovacom trenažéri v Starom Smokovci, keďže ako sme už hovorili nemáme plnohodnotnú trať. Zo zahraničia sa nám najlepšie ide na dráhach v Calgary a Whistleri 

Kto vás k tomuto, u nás nie príliš rozšírenému zimné športu priviedol? 
Už v treťom ročníku základnej školy som vedel, že pohyb mi môže iba prospieť, no nevedel som aký šport si vybrať. S týmto výberom mi čiastočne pomohol Branislav Poláček, keď vtedy vkročil do našej triedy z otázkou, či niekto nechce skúsiť 'sánkovanie'. A práve tam to pre mňa všetko začalo. 

Aká bola vaša cesta k pretekárskemu sánkovaniu? 
Začiatky boli hlavne o chuti vyhrávať, no rokmi a prechodom do starších kategórii bolo víťaziť čoraz náročnejšie. Obrat nastal v roku 2008, keď som sa dostal do reprezentácie a začal jazdiť aj v kategórii dvojsedadlových saní. Spolu s Mariánom Zemaníkom sa nám začalo naše úsilie rýchlo vyplácať a pretavilo sa do momentu, keď sme sa kvalifikovali na ZOH v Soči. 

Je nádej, že sa z obyčajného rekreačného sánkovania nájde nejaký talent, najmä ak tých obyčajných sánkujúcich sa na svahoch podstatne ubudlo a väčšina dáva prednosť atraktívnejšiemu lyžovaniu či snowbordingu. 
Naše tréningy a preteky sa odohrávajú na špeciálnych umelo chladených dráhach, ktoré sú stavané pre vysoké rýchlosti. Sánky sú špeciálne tvarované pre dosiahnutie čo najlepších aerodynamických vlastností, ktoré sú pri rýchlosti 120 kilometrov za hodinu a viac, veľmi dôležité. Nemyslím si, že je to možné hlavne preto, že rozdiel medzi rekreačným a profesionálnym sánkovaním je obrovský azda vo všetkých smeroch. 

Ešte si zaspomínate na 1. Zimné mládežnícke olympijské hry v Innsbrucku? 
Tieto hry boli pre mňa ukážkou toho, kam môžu smerovať moje kroky v najbližších rokoch. Celý Innsbruck mládežníckymi hrami žil a som rád, že som sa mohol toho podujatia zúčastniť. Získal som cenné skúsenosti a budem sa ich snažiť využiť v športovej kariére. Premýšľal som, že práve to je zmyslom mládežníckych hier. 

Myslíte si, že formát týchto olympijských hier je pre mladých dobrou prípravou do sveta veľkých hier? 
Mládežnícka olympiáda v Innsbrucku bola zameraná na dospievajúcich športovcov. Myslím si, že to malo pre veľa z nich, napokon aj pre mňa pozitívny vplyv na budúcu športovú kariéru. Pre mňa osobne to bola nielen obrovská skúška fyzickej ale aj psychickej pripravenosti. Všetky tieto skúsenosti mi určite pomôžu lepšie sa pripraviť na vstup do tohto sveta 'dospeláckych' olympijských hier. 

Aké výhody vám plynú z faktu, že ste členom Národného športového centra? 
Národné športové centrum nám poskytuje priestory na tréning, no aj regeneráciu a ďalší servis. Avšak, najviac by som vyzdvihol možnosť diagnostiky, ktorá nám pomáha s plánovaním tréningového cyklu pred a počas sezóny. Foto: archív Jozefa Petruláka

Zdroj: http://osporte.sk/?id_cat=99&news=187644                                  
 Formulár
    Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

    pridať komentár
     
    Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.